fbpx

NÁŠ PRÍBEH

Ako vzniklo naše bratislavské fitness centrum Force8? Kde, kedy a ako vznikla myšlienka? Čím všetkým sme si preskákali, kým sme otvorili? Čo sa stalo takmer ihneď po otvorení? Celý náš príbeh sa dozviete v tomto článku. Pohodlne sa usaďte a pustite sa do čítania 🙂 Veríme, že vás náš príbeh bude inšpirovať.

Najprv sme mali sen o gyme …

My, dvaja zakladatelia nášho gymu, Michal Pataky a Monika Ludasová sme sa spoznali v roku 2015 cez spoločného známeho – Miša Duchoňa, ktorý v tom čase organizoval výlet na jednu z najväčších fitness výstav na svete – FIBO. Monika bola v tom období začínajúca trénerka, Mišo pôsobil tiež ako tréner a v tom čase rozbiehal svoj eshop s tréningovými pomôckami, ktorý neskôr predal.

Pár mesiacov po FIBO si Mišo Duchoň s jeho parťákom Ľubom Jakubekom otvorili prvý gym – FITNESSA. Monika bola v ich tíme a viedla v gyme svoje tréningy. Mišo Pataky v tom čase pôsobil v jednej malej telocvični, kde si prenajímal priestor, ale časom sa pridal tiež do tímu Fitnessy. Neváhal, nakoľko to boli väčšie a lepšie priestory a na tripe na FIBO sme si veľmi rozumeli, či už ľudsky, alebo trénerskými názormi.

106663491_10207070400673781_6447913144970194269_o

Priestory Fitnessy sa nachádzali na Továrenskej ulici, kde dnes stojí Twin city a slávne vežiaky od Zizi Hadid. Pôsobili sme v starej ošarpanej budove, ktorá bola odsúdená na zbúranie. V tejto budove sa pravidelne stávalo, že netiekla teplá voda, nekúrilo sa, bola zima, behali nám tam myši a jedli nám proteínové tyčinky. Občas tam vletel nejaký holub, ktorého sme nevedeli odtiaľ dostať a obsral nám kettlebelly.

Bol to poriadny freestyle, ale milovali sme to. Grilovali sme si volské oká na raňajky na dvore, niekedy tam aj spávali. Organizovali sme tam aj rôzne eventy a školenia, so slovenskými, ale aj zahraničnými expertmi na pohyb, či stravovanie. Malo to svoju špecifickú atmosféru, proste to bol náš druhý domov. Nakoniec ale prišiel ten deň, kedy sme museli toto magické miesto opustiť.

Keďže sme my dvaja mali podobné programy premien a rovnakú víziu, rozhodli sme sa, že po zatvorení Fitnessy si otvoríme vlastné priestory.

Idea krásna, ale ťažko realizovateľná, keď ste dvaja mladí ľudia, bez veľkej klientely, bez úspor, bez finančnej podpory rodičov alebo sponzora. Rozumej, nemali sme dosť peňazí,  ani dosť veľké meno, aby sme to uživili. Dávali sme tomu ale šancu, aj sme obehali zopár priestorov, ale buď boli v polorozpadnutej budove ako bola Fitnessa a prerábka by nás položila, alebo boli priestory predražené. Takže sme museli myšlienku vlastného gymu na pár rokov odložiť. Každý sme sa teda rozpŕchli do rôznych gymov v Bratislave, ďalej trénorovali ľudí tam a budovali si mená. Medzitým sme obaja rozbehli svoje programy, online programy, online produkty, prispievali sme do publikácií a obaja sme vyhrali aj ocenenia v súťaži FitLeader Slovenska. Roky plynuli, no my sme boli stále v kontakte.

Vždy keď sme sa stretli a debatovali ako sa nám darí, tak sme skončili pri otázke: „Kedy už konečne otvoríme tie vlastné priestory?“. Ako čas plynul, táto idea sa stávala stále reálnejšou. Chceli sme otvoriť priestor zameraný na chudnutie a premenu postavy, kde by sme mastili kettlebelly a posúvali ľudí vpred.

Stretnutie, ktoré zmenilo náš osud

Začiatkom roku 2020 Michal už silno uvažoval, že už je naozaj čas na osamostatnenie sa a vytvorenie vlastného priestoru. Postupne zháňal základné vybavenie, avšak, stále „nebol čas“ na realizáciu. Až kým sa mu koncom roka neozval Peťo, zakladateľ slovenskej značky NU3O, ktorá vyrába výborné lattéčka z rôznych „superpotravín“.  Peťo ho oslovil s tým, že má kurzy v oblasti výživy a venuje sa marketingu, ale že by rád využil tieto svoje vedomosti aj vrámci nejakého iného projektu, než je ten jeho s lattéčkami. V projekte, ktorý by mu dával zmysel a mal by dobrý zámer, aj bojový plán.

Mišo mu o potencionálnom projekte gymu povedal a Peťovi sa nápad veľmi páčil a vyjadril sa, že by išiel do toho, takže Mišov ďalší krok bol telefonát Monči. Tej viac nebolo treba :D.

Dali sme prvé stretká už v trojici a začali podrobnejšie vykresľovať náš projekt. 

porada1
o nás

O pár týždňov neskôr sa však Peťo z osobných dôvodov rozhodol, že musí od projektu odstúpiť. Samozrejme sme sa na neho nehnevali a akceptovali sme rozhodnutie. Jeden člen teamu vypadol a naša dilema bola, či v projekte pokračovať, aj keď ostávame na to dvaja. Táto dilema trvala presne 8 sekúnd.

Na našej tretej porade sme vymysleli koncept fungovania gymu. Idea bola jasná:  Skupinové a individuálne tréningy pod našim vedením, bez open gymu a možnosti zacvičiť si u nás „len tak“. Už od počiatku sme nechceli random ľudí, s random cvičením, na random vstup. Chceli sme a chceme našich zverencov dôverne poznať, pracovať s nimi osobne, individualizovane, priateľsky a profesionálne. Chceme, aby sa naši klienti poznali navzájom, aby k nám chodili ako domov, kde sa cítia spokojne, domácky, inšpirovaní a motivovaní.

Ako sme skoro skrachovali predtým než by sme začali

Nemusíme hovoriť o tom, že sme otvorenie fitka riešili v najhoršom možnom čase. Prvé porady sme si dali ešte predtým než by hrozila pandémia na Slovensku a keď prišla realita vo forme prvého slovenského pacienta, mysleli sme si, že dáme dvojtýždňovú dobrovoľnú karanténu a bude dobre. Nuž prišla realita v podobe prvej vlny a náš projekt gym postál na dva-tri mesiace. Bolo tesne po prvej vlne korony, keď sme začali hľadať vhodný priestor tesne pred letom. Po viacerých obhliadkach sme našli velikánske priestory za pomerne slušné peniaze, v Petržalke.

Priestory, ktoré sme našli boli na terase bytového domu, dvojposchodové, veľké, s obrovským potenciálom. Avšak, čím viac sme priestory obozretne riešili s odborníkmi, tým viac technických prekážok sme mali. Ako tu už s lacnými priestormi býva, väčšinou sú v zlom stave. (Tu by sme radi poďakovali Dušanovi Czuczorovi za ochotu a jeho čas, ktorý tomu venoval.) Po odhalení všetkých skrytých zákutí a problémov s priestorom sme zistili, že len prerábka by zožrala celý náš rozpočet a museli by sme ju dofinancovať nemalým úverom. A to ešte nebola záruka, že by priestory dostali kolaudačné rozhodnutie a povolenie od hygieny.  

Zmluva už bola na stole, ale neochota prenajímateľa, horší stav priestorov a náš zlý pocit z toho celého, rozhodli o tom, že to fakt nebude dobrý nápad a zmluvu sme nakoniec nepodpísali. Povedali sme si, že dáme tomu šancu a skúsime pohľadať niečo iné, aj keď sme tomu priestoru obetovali mesiac nášho života.

Obehali sme zopár priestorov a keď Michal raz volal na inzerát potencionálneho priestoru, realitný maklér prišiel s ponukou, ktorá nám dala nádej. Mal k dispozícii priestor, kde bolo predtým Pilates štúdio (fitko). Nič lepšie sme si ani nemohli priať! Priestor, kde boli pripravené šatne, sprchy, umývadlá, priestor pre maséra a hlavne mal povolenia od hygieny a nebolo ho treba rekolaudovať na športové účely.

Priestor sme išli rýchlo pozrieť, páčil sa nám a spĺňal všetko, čo sme potrebovali. A my sme boli radosťou bez seba! Bol v dobrom stave a takmer pripravený na použitie. Nasledovala panika, že nás niekto predbehne, keďže záujemcov bolo viac. Okamžite sme ale konali a potvrdili majiteľom, že ideme do toho! Ako sme neskôr zistili, že medzi našim telefonátom a telefonátom našich protivníkov majiteľom priestorov, bol s rozdielom pár minút, takže to bolo tak trošku aj o šťastí. Dodnes veríme, že to šťastie je odplatou za náš dobrý zámer a snahu vybudovať pekný a nápomocný projekt. Karma :).

Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou a my máme priestor!

povodny priestor1
povodne priestory gif
prerabka1gif
20200710_160516

Bez priateľov a rodiny by to šlo ťažko

S nadšením a odhodlaním sme sa pustili do prerábky. Vyhodili sme niektoré priečky, vymaľovali, postavili si z paliet recepciu, botník, vešiak, kúpili kvet. Dali sme na podlahu nový koberec a rozložili naše skromné vybavenie. V Hornbachu sme boli za mesiac častejšie ako v potravinách.

Toto všetko sa nám podarilo urobiť za necelý mesiac a to len vďaka pomoci našim klientov, kamarátov a členov rodiny. Ľudia prišli maľovať, upratovať, vybavili nám nákup v Hornbachu, keď nejaká farba nestačila. Ich ruky boli rovnako zašpinené od farby, plné triesok a rozmočené od upratovania, ako naše, aj keď to nebolo ich podnikanie, ich gym. Obetovali svoj voľný čas a energiu, pretože verili, že je naša myšlienka dobrá a chceli byť a veru aj stále sú toho súčasťou! Znova ďakujeme, priatelia a nikdy vám to nezabudneme!

Prvé tréningy a už druhý krach, ktorý nás ohrozil

Zrazu to prišlo a my sme odštartovali naše prvé tréningy. Bol august 2020 a gym nebol síce v dokonalom stave, ale bol schopný fungovať. Konečne náš gym ožil, konečne začalo chodiť dosť ľudí na tréningy, konečne sa začala budovať naša komunita a gym získal svoju špecifickú atmosféru. No a čo si budeme klamať, konečne sme dostali aj naše symbolické 3€ výplaty za tréning ako tréneri, keďže sme celý čas pracovali bez nároku na výplatu, len aby sme mali na nájom a vedeli sa rozbehnúť.

Monika sa celý čas obávala, ako to bude, keď príde druhá vlna korony a my budeme musieť zavrieť. Mišo bol presvedčený, že aj keby prišla druhá vlna, tak určite nebudú také prísne opatrenia ako v prvej. „Určite sa nebude všetko zatvárať, to si už predsa nemôžu dovoliť spraviť, dvakrát do roka lockdown.“ Svoje ružové okuliare si dal dole v októbri 2020, kedy sa o tom začalo hovoriť. Doposiaľ stačili rúška, dezinfekcia a dodržiavania kapacitných obmedzení. Lenže lockdown prišiel a koho zavreli ako prvého? No predsa fitká. 

Vyše mesiaca sme boli zatvorení. Vyše mesiaca sme fungovali len na online tréningoch, na ktoré sme sa bleskovo pripravili a nastavili bojové plány na doma. 95% našich klientov nás v tom nenechalo a pokračovalo v tréningoch online. Vedeli, že to robia pre seba, ale rovnako aj pre nás, aby nám pomohli krízu prežiť. Potom prišlo malé nadýchnutie na mesiac, no na Vianoce sme mali ako darček pod stromček ďalšie zatváranie.

Povieme vám úprimne, že koncoročný lockdown, ktorý sa naťahuje nám poriadne dáva zabrať. Našťastie však prišli nejaké dotácie od štátu, podržali nás všetci, ktorí ochotne makajú s nami ďalej a my zatiaľ žijeme a naďalej budujeme sen o najlepšom fitku na chudnutie a premenu postavy.